Před rokem jsem zahájil několik kroužkovacích projektů RAS. Cílem metody RAS (angl. Retrapping Adults for Survival) je zjistit pomocí opakovaných kontrol míru meziročního přežívání dospělých jedinců sledovaného druhu na definovaném území. Studijní plochu jsem z logistických důvodů zvolil kousek severně od Soběšic, sledovanými druhy jsou od loňska oficiálně šoupálek dlouhoprstý, budníček menší a králíček ohnivý. 

Doporučený termín pro RASové chytání šoupálka dlouhoprstého začíná prvním březnem, přesto jsem to v jarním počasí nevydržel a krátce do lesa vyrazil už o dva dny dříve. Začal jsem hned od kraje, ale v loňském teritoriu šoupálek na hlasovou provokaci nereagoval. O pár set metrů jinde spontánně zpíval uhelníček, tak jsem zkusil do nárazové sítě odchytit aspoň toho. Během posledních dvou let jsem tady pár uhelníčků už kroužkoval, tak proč to nevyzkoušet. Pro jistotu jsem ale pustil i šoupálka a kupodivu se dobře reagující pták objevil během chvíle. Po pár minutách se ve větru od sítě jednou odrazil, ale nakonec se jej relativně rychle podařilo chytit. Nový pták pro RAS, loni narozený. Uhelníček se nakonec k síti odhodlal, ale bohužel se odrazil a další pokusy vzdal. Stejně tak jsem další pokusy o odchyt ve větrném počasí vzdal i já. Obecně nemám s uhelníčky na této lokalitě moc dobré zkušenosti. Zdaleka ne všechny uhelníčky se daří reprodukovaným zpěvem přilákat, možná až polovina z nich se sice intenzivně rozezpívá, ale nesestoupí z korun stromů dolů. 

1.3., už v řádném termínu, jsem se do lesa na šoupálky vypravil znovu, silnému větru opět navzdory. Na dvou loňských teritoriích šoupálci vůbec nereagovali, korunami stromů kymácel silný vítr a celkově bylo v lese ještě poměrně mrtvo. Smířen s nezdarem a rozhodnutý začátek RASu ještě aspoň o týden odložit, jsem nakonec jednoho šoupálka objevil. Během pěti minut byl v síti. Bylo to příjemné shledání, na noze měl můj loňský kroužek a jak jsem později z detailních map zjistil, kroužkoval jsem ho loni 19.3. zhruba o sto metrů jinde. 

IMG_4047u_soupalek_kridlo

Detail křídla stejného jedince v roce 2016 (vlevo) a 2017.

Pro přesné zaznamenávání odchytů do mapy používám Ultra GPS Logger. Je to sice placená aplikace, ale umí všechno, co potřebuji a narozdíl od různých alternativ zadarmo je na ni spoleh. Například nesežere baterku zařízení během pár hodin, jak se mi několikrát stalo loni. Po příjezdu na lokalitu zapnu na tabletu trackování a hodím tablet do batohu. Během odchytů si do trasy zaznamenávám poznámky o umístění sítí, odchycených ptácích, případně neúspěšných provokacích některých druhů. Po ukončení vycházky si trasu stáhnu ve formátu KML, otevřu v Google Earth a můžu s daty dál pracovat. Prozatím do jedné společné google mapy vynáším body všech odchycených ptáků, zároveň ze zaznamenaných tras vycházek vidím místa, která jsem z nějakých důvodů vynechal a příště se na ně můžu cíleně zaměřit.

googlemap

Ukázka výsledné mapy – jednotlivé druhy mám odlišeny graficky. Co druh, to samostatná vrstva – pro lepší přehlednost si podle potřeby jednotlivé vrstvy vypínám a zapínám. Tady je vidět, že do jedné šikovně postavené sítě lze odchytit během chvíle hned několik druhů ptáků.

Zatím to tedy vypadá dobře – dva ptáky jsem objevil, oba se mi podařilo odchytit a jeden z nich měl loňský kroužek. Přesto s dalšími pokusy o odchyty ještě alespoň týden počkám. Šoupálci zatím nereagují tak, jak bych si představoval. Stejně tak v lese ještě vůbec nejsou pěnkavy, kterých tam bylo loni plno. V centru Brna jich přitom už druhý týden zpívají desítky. Další krásný příklad adaptace na pohodlnější synantropní způsob života. 

Šoupálek dlouhoprstý (Certhia familiaris) - Eurasian Treecreeper

Šoupálek dlouhoprstý kroužkovaný v březnu 2016

Šoupálek dlouhoprstý (Certhia familiaris) - Eurasian Treecreeper Stejný jedinec kontrolovaný v březnu 2017 tamtéž

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lze použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>