Venku už pomalu panují tropická vedra, ale v lese ve stínu mohutných buků je pořád ještě příjemně. Spousta druhů už krmí vyvedená mláďata, někteří dokonce sedí na druhých snůškách, přesto se najdou výjimky, kterým hnízdění teprve začíná. Zdá se, že část populace lejsků malých koncem května teprve přilétá. V rámci jejich sledování jsem jednu lokalitu během posledního měsíce prošel čtyřikrát, ale teprve při kontrole 2. června jsem objevil většinu zpívajících samců. 10. května jsme odchytli prvního samce, druhý tehdy kus dál nesměle zazpíval a zmizel. 23.5. jsem odchytl dalšího a jiného zahlédl, zbytek lesa byl tichý. Až 2.6. byli lejsci najednou „všude“, podařilo se zmapovat pět zpívajících samců, z toho tři odchytit. Čtvrtého jsme nechytali, protože měl kroužek z minulého týdne, a pátý se chytit nenechal. Alespoň poskytl pěknou nahrávku zpěvu, která bude taky využita k bádání.
 
Náš miniprojekt na lejsky malé kolem Brna je oficiálně ve svém prvním roce, přesto už nese zajímavé poznatky. Dva z 2.6. odchycených samců měli kroužek. Jeden z loňska – vrátil se takřka na stejné místo. Druhý pták měl kroužek letošní a byl označen na vedlejším kopci, cca 1,5 km vzdušnou čarou, kde ještě v půlce května zpíval. Na místě, kde jsem ho kontroloval, byl o týden dřív jiný nekroužkovaný samec, kterého se mi ho tehdy bohužel nepodařilo označit.
 
Lejsek malý (Ficedula parva) - Red-breasted Flycatcher 
 
Monitoring lejsků tedy zjevně skrývá nejednu záludnost. Zákonitosti života ve světě korun vysokých buků jsou asi příliš složité na to udělat si obrázek o obsazenosti lokality z jedné nebo dvou kontrol. Tím spíše, že při kontrole následující den (3.6.) jsem na tom samém místě zpívajícího samce nezaznamenal ani jednoho.
 
I odchyty samotné jsou zajímavé, lejsci malí se chovají maličko jinak, než jsem zvyklý od ostatních pěvců, kterými se zabývám – šoupálků, budníčků menších nebo králíčků ohnivých. Alespoň nakolik jsem schopen z šesti chycených ptáků posoudit. 
 
Pozdně jarní bučiny, to ale nejsou jen lejsci malí. Začátkem června už krmí i lejsci bělokrcí, u kterých mi přijde, že jich je letos všude plno. Budníčkům lesním, jejichž hnízdo jsem v koberci bukového listí náhodou objevil minulý týden, se zrovna líhla mláďata, a v paprscích slunce pronikajících skulinami korun stromů až k zemi se to hemží hmyzem. Ptačí osazenstvo tady hlady rozhodně nestrádá.
 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lze použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>