Rákosník obecný a zpěvný

Kroužkování ptáků je vědecká metoda studia života ptáků prostřednictvím značení kovovými či plastovými kroužky s jedinečnou číselnou kombinací. V případě jejich pozdější kontroly je takto možné zjišťovat informace o tahu, délce života, úmrtnosti, věrnosti hnízdišti a řadě dalších aspektů jejich života. V současné době jsou nejčastěji používány rozevíratelné hliníkové a ocelové kroužky nasazované na běhák.

Jakkoli je tato metoda stará už více než sto let a v lecčem zdánlivě překonaná moderními technologiemi jako je satelitní sledování či geolokátory, v řadě oblastí výzkumu má stále nezastupitelné místo.

Kroužkování klasickými hliníkovými kroužky je tak trochu jako posílání vzkazů v lahvi – nikdy nevíme kdo, kdy, kde a zda vůbec bude mít možnost kroužek odečíst a předat cenné údaje. Není tedy překvapením, že zpětná hlášení přijdou jen od malého zlomku okroužkovaných ptáků. Trošku jiná situace je u specializovaných projektů, kdy je např. cíleně chytán jeden druh na definovaném území za účelem zjišťování meziročního přežívání dospělých ptáků (projekt RAS) – tam je v ideálním případě výtěžnost informací získaných kroužkováním výrazně větší. Je to pochopitelně tím, že se kroužkovatel cíleně snaží již v minulosti označené ptáky sám kontrolovat. Právě v podobně postavených projektech je nejspíše budoucnost kroužkování – snaha o získání maximálního množství využitelných a aplikovatelných dat.

 

V menu vpravo jsou odkazy na stránky s fotografiemi několika druhů ptáků v ruce.

 

 

 

 

Přehled mých dosavadních zpětných hlášení

 

 

 

Vybraná zpětná hlášení v papírové podobě:

 

 


 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lze použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>