Své první webové stránky jsem vytvořil myslím v roce 2004 a začal je plnit převážně fotografiemi zvířat. Byla to doba, kdy připojení k internetu nebylo zdaleka samozřejmostí a představa, že k rychlému internetu se za pár korun připojím z mobilu v podstatě odkudkoli jako dnes, byla z říše fantazie. Když si vzpomenu na své tehdejší nadšení z vytáčeného připojení, které jsem si dopřál maximálně hodinku denně, abych udržel účet za telefon v rozumných mezích, musím se smát. Web prošel řadou překotných změn, jak jsem postupně pronikal to tajů HTML, skriptů a internetu jako takového.

web

Později v roce 2007 jsem se rozhodl pro radikální řez, z freehostingového serveru se přestěhoval na vlastní doménu a v PHP si napsal vlastní jednoduchý publikační systém. Nejsem žádný ajťák, ale PHP mě tehdy chytlo a hlavně jsem měl tou dobou čas trávit hodiny a dny řešením různých zapeklitostí, které tvorba webu tímto způsobem přináší. Kdyby zdrojový kód viděl někdo, kdo tomu rozumí, asi by mu vstávaly vlasy hrůzou. Když kód vidím dnes já, nechce se mi věřit, že jsem to někdy mohl dát dohromady. Web ovšem bez zásadnějších problémů běží dodnes a pochopení základů práce s databázemi se mi čas od času hodí i nyní. Bohužel, administrace vlastnoručně vytvořeného systému je krapet těžkopádná, což vedlo k čím dál větším prodlevám v aktualizacích, až web zůstal v podstatě mrtvý.

Během řady let provozu minulé verze stránek se svět webových prezentací výrazně změnil a už notnou dobu jsem přemýšlel o jejich upgradu. Záhy jsem pochopil, že už zdaleka nemám tolik času znovu se učit PHP a web od základu předělávat svépomocí a že se budu muset poohlédnout po někom, kdo by mi web vytvořil. Další alternativou bylo vybrat si některý z opensource publikačních systémů a poskládat si web takto. Touto cestou jsem se nakonec vydal. Prozatím jsem se musel vzdát některých detailů, které v novém prostředí neumím vytvořit, snad se mi je podaří doladit později. Ostatně ani současný design určitě není definitivní.

A tak se stalo, že jsem si pořídil novou doménu, nainstaloval volně dostupný publikační systém WordPress a začal experimentovat. Představu o tom, jak by měly nové stránky vypadat a fungovat jsem měl, stačilo najít v nepřeberném množství šablon a zásuvných modulů ty správné. Možná jsem si svými požadavky na dvoujazyčný web, fotogalerii a další detaily ukousl přílišný krajíc, ale nakonec se podoba webu začala rýsovat. Jakmile se podařilo vyřešit inkompatibility jednotlivých doplňků, přišla nějaká zásadnější aktualizace přestalo fungovat zase něco jiného. A tak se stalo, že když jsem měl cca 80 % práce za sebou, všechno jsem shodil ze stolu a začal úplně od nuly znovu, ovšem poučen z předchozích nezdarů a s mnoha cennými zkušenostmi. Jakkoli je WordPress nejpoužívanější publikační systém na světě a volně dostupných doplňků opravdu mnoho, nakonec mi v několika případech nezbylo než ponořit se na dlouhé hodiny do zdrojových kódů a metodou pokusů a omylů si vše poupravit k obrazu svému. Dlouhé hodiny… člověk, který se v tom vyzná a ví, kde co hledat, by měl vše hotovo za pár minut, ale jelikož mám rád věci pod kontrolou, pustil jsem se do toho sám. Výsledek, na který právě koukáte je asi třetí variantou za poslední tři roky, kdy ve vzácných volných chvílích web vytvářím. (pozn. stav k listopadu 2016) K dokonalosti mají stráky z mého pohledu pořád daleko, ale nepustit je do světa, nedokončil bych je nikdy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lze použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>